Kürt sorununun çözüm sürecine kadınca bakış ve 8 mart 2013..

Yıl 2000 yazın 45-50 derece sıcağında Şırnak,Silopi,Mardin,Kızıltepe ,urfa,Diyarbakır dayız.

O tarihlerde görevim CHP PM üyeliği;bu görevi 1995-1997 de de bir dönem yapmıştım.Fakat 2000deki görevimin anlamı ve önemi daha büyüktü bence..Çünkü CHP ilk kez meclis dışında kalmıştı ve Güneydoğu oylarında düşüş vardı ve bazı yerlerde hiç oy alamamıştı.Bu sebeple o tarihte CHP ninde tarihinde ilk kez gönüllü  bir kadın müfettişi olarak”Güneydoğu sorunları ve demokratikleşme” rapor çalışması için görev almıştım.Benimle birlikte Sn.Mahmut Yıldız da bu  çalışmaya katılmıştı.

Benim görev alma isteğimin asıl nedeni;Mersin de yaşayan halkın mozaiğini bilmem ve o bölgelerden göç edip gelen Kürt kökenli insanların yöresel yaşamlarındaki sıkıntıları,göç sebeplerini bilmek ve CHP nin de yeni dönem Program değişikliğine katkı sunmaktı.

Kürt meselesi ve terörün arasındaki bağı anlayabilmek ve CHP o yörede neden yoktu yu anlayabilmek için çok yoğun gezi ve incelemelerimiz sırasında göremediğim tek varlık KADIN dı..Kadınlar evden çıkmıyordu..Hatta çok değer verdiğim o zaman ki Şırnak il başkanım Sn Mehmet bey,sağ olsun bizi öğle yemeğine davet etmişti. Ev bir avlunun içinde idi bizi  büyük bir odaya aldılar ve 30 kişilik yer sofrası hazırlanmıştı ve ortada hiç kadın yoktu.Bizim heyette de benden başka kadın yoktu ,fakat o sofrada bana baş köşe minder ayrılmıştı..Ben de ailedeki kadınları sordum,neredeler? diye.Israrımla avlunun diğer tarafında bir bölüme(Mutfakmış)götürdüler ve ben orada evin kadınları ile görüşebildim.Kürtçe konuşabildikleri için bir arkadaş tercüman olmuştu.Sağolsunlar içinde geleneklerine uygun bir yöresel elbise kumaşı olan bir paketi kolumun altına koyuverdiler.Çok etkilenmiş,duygulanmış bir o kadar da bu güzel kalpli kadınlar neden evlerinden  dışarıda değiller diye üzülmüştüm..

Ve yörede hangi gezi ve incelemeler yaptıksa hiç kadın göremedim diyebilirim.

Yani Kürt meselesinin çözümünde ”Kadının demokrasi ile tanışması ve ekonomik değer yaratan ,yani İŞ YAŞAMINDA KADIN olarak çoğalması gerekir bence.

Bu anlatımım şu anda da hiç kadın göremiyorum anlamına gelmez,ön planda milletvekili vb gibi önemli görevlerde olan kadınlar var fakat çalışma hayatında etkin konumda değiller.

Mersin de de yaklaşık 3 yıldır da Akdeniz ilçesi nin BDP li belediye belediyesi AKDENİZ KENT KONSEYİnde yürütme kurulunda görev yapıyorum..Bu da benim isteğimle olan bir görev..Kürt kökenli göçle gelen insanların Şehir yaşamına entegrasyonunda bir katkım olabilir mi diye..

Konsey içinde kadın meclisinde gayret gösteren kadın arkadaşlarda var..Onlarda bir çaba içindeler.Fakat Kadın ın sözü nün dinlenmesi için 12 yılda kat edilen yol yeterli mi?bence değil  ..Akan kanın durması en büyük dileğim ,Ardından çözüm sürecine  katkının KÜRT Kökenli Kadın ların ekonomik gelişmede bizde varız demeleri ,kolları sıvamaları, tandırı fırınlarda yapabilir,çocuklara kreş de bakabilir diyerek iş hayatına hızla katılmaları gerekir diye düşünüyorum..Bunun için öncelikle , artık kız çocukları da okula gitmek istiyor ve bu oranın hızla artması gerekli..

Bu konuda herhangi STK ve parti gözetmeksizin her zaman gönüllü görev yapmaya hazır olduğumu belirtirken,8 mart 2013 ün ülkemi kadınlarının bir uyanış,ardından yükseliş ve her alanda varım diyebileceği bir milat olmasını diliyorum.

Çünkü bu güzel Ülke bizim,

Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük miras Kadın erkeği eşit bir Türkiye dir..

Saygı ve sevgilerimle..

CAVİDAN DEMİRAĞ

Gişkad Onursal bşk/Kagider AB Kadın Girişimci Mentörü.

Tısiad bşk y. /Turab YİK gen .sek.

Akdeniz Kent Konseyi Yür. Kur. üyesi.

1 YORUM

  1. Elinize sağlık, izlenimleriniz güzel…sizce o günden bu güne bir gelişme var mı ? Neden ilerleme olmuyor, öneriler, yapılması gerekenler nelerdir..tşk.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here