KURULTAYIN ARDINDAN;

CHP bir kurultayı daha geride bıraktı.5-6 Eylül de yapılan Olağanüstü Kurultay sonrası oluşan yeni PM dün MYK sını seçti.O nedenle değerlendirme yazımı bugünlere bıraktım.

Eski delegelerle Yeni PM oluştu,

Ankara ATO da gerçekleşen kurultayda ben de oradaydım.Hemen hemen her kurultaya eski bir PM üyesi olduğumdan,ONUR ÜYESİ sıfatımla katılırım.Bu Kurultaylarda Benim için değerli olan;Türkiye nin dört bir yanından gelen eski dostlarla karşılaşmak,hasret gidermek,parti sorunlarını paylaşmak,tartışmak,öneriler sunmak işin haz veren tarafıdır.

Eski ve yeni dostlarla biraraya gelerek,Partinin dünü ve bugününü konuşmak,durum değerlendirmesi yapmak,işin gerçek sahibi duygularını yaşamaktır aslolan.Bazen PM ye aday olmuşumdur,bazen olmamışımdır.

Kurultay Toplumun umudu oldu,

Sayın Kılıçtaroğlu ile Sayın İnce nin Genel başkanlık için  yarıştığı 1.günde çıkan sonuçta biraz kafalar karıştı,Kılıçtaroğlu genel başkan seçildi ama beklenenden daha az oy çıktı.900 üzerinde oy beklenirken 700 üzerinde oyla seçildi.Bu sonuçtan sonra  2.gün seçilecek PM nin karma olacağı tahmin edilmişti.Fakat öyle olmadı.

Parti meclisi ağırlıklı olarak Kılıçtaroğlu nun anahtar listesinden seçildi.

İşin mutfağı MYK  önemli,

Sonrasında MYK seçimi yapıldı.

Yeni MYK da ilgimi çeken üç isim oldu.Sol kanatı temsilen Sn Ercan Karakaş,muhafazakar kesimi temsilen Sn Bekaroğlu,ve ekonomiyi temsilen hem Ekonomist üniversite hocası  hem de hemcinsim  Bir Kadın olan  Sn. Selin Sayek Böke.Bu isimler yapacakları çalışmalarla toplumun değişik kesimlerini kucaklayarak bir araya getirebilirlerse MYK ya katma değer kazandırabilirler diye düşünüyorum.

CHP artık İktidar olmalı;

CHP dokusunda işin mutfağı yada Lokomotifi MYK ve onun destekleyen PM dir.

Genel başkan Sn Kılıçtaroğlu ;Değişik kesimlerden önemli isimleri biraraya  getirerek oluşturduğu MYK üyelerini birarada çalışmalarını koordine edebilir ve uyumlu çalışmalarına PM den de destek alarak zenginleştirebilirse,CHP önümüzdeki ilk genel seçimde umut olabilir.

Önemli bir risk seçim kaybetmiş Örgütlerin yenilenmemesidir;

Orada iken hissettiğim en büyük sıkıntı şuydu:Türkiye nin her tarafından gelen partililerin serzenişleri seçim kaybetmiş il ilçe başkanlarının hala görevde olmaları ve  mevcut yönetimlerine güvenin kalmamasından dolayı motivasyonunu yitirmiş il ilçe örgütlerinin değişmesi talepleriydi.Umarım şimdiki MYK bu konuları ele alır ve Genel seçimden önce yerel seçimde başarısız olmuş örgütlerin tamamını(İl,İlçe,Kadın ve Gençlik kolları dahil)değiştirmesidir.

CHP İş Dünyasıyla Barışmalıdır;

CHP uzun yıllardır iktidar olamadı.Bunun altında yatan en önemli nedenin Emek kesimi ile İş Dünyasını buluşturamamış olmasıdır diye düşünmekteyim.Ekonominin İnsan yaşamı üzerinde etkisi büyük.Toplumun emekçi kesiminde işsizlik büyüyorsa Sermaye kesimi ile uyum içinde olunmazsa işsizlik nasıl önlenecek?

2015 genel seçimine KADIN ve GENÇLİK damgayı vuracak;

CHP nin mutlaka gerçekleştirmesi gereken bir başka konuda,Milletvekili adaylarını belirlerken Kadın ve Gençlere seçilir yerlerde Kota ayırmasıdır.Bu yerler göstermelik olmamalı,genel seçim sonuçlarında TBMM de sandalyelerde oturacak Kadın ve Gençleri göstermelidir.

Saygılarımla.14.09.2014  /Cavidan Demirağ CHP 27.ve 29.dönem PM üyesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here