GİŞGAD Onursal Başkanı Cavidan Demirağ, ‘’Yeni bir düzenlemeyle doğum yapan anneye altın takılacaklarını söylüyorlar bu altın o çocuğa ne kadar katkı olacak? Çocuğu doğuran anne, bu çocuğun hayatını idame ettirecek parayı kazanamazsa nasıl bakacak? Kadının önce iyi bir mesleği olmalı meslek bileziğini takmalı ve bu mesleğini idame ettirecek iş ortamları yaratılmalı.’’ dedi…
Kadının iş dünyasındaki yeri hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan GİŞGAD Onursal Başkanı ve İş Kadını Cavidan Demirağ ‘’Mevcut hükümet son zamanlarda kadınların ev kadınlığı ve annelik görevi yapması kariyermiş gibi bir imaj çıkartmaya çalışıyor oysa tüm kadınlarımızın öncelikli görevi anneliktir. Ama bu demek değildir ki çocuk doğuran kadın sadece çocuğuna bakabilir, çalışamaz, iş yapamaz kendi ayaklarının üstünde ekonomik yaşamını idame ettiremez… Böyle bir şey yok; bizim kadınımız hem annelik hem de kariyer yapabilir.’’ Dedi.

Bizler Anadolu kadınıyız…

Anadolu kadını her zaman çalıştığına dikkat çeken Demirağ; tarihsel geçmişimize baktığınızda Anadolu kadını hep çalışırdı. Anadolu kadınları tarlada da çalışırdı evinin işini de yapardı çocuğuna da bakardı ama ücretli konumda değildi.

Kadın girişimciliğinin geliştirilmesi için uzun zamandır mücadele edenlerin içinde olmamın sebebi emekçi kadının artık emeğinin karşılığını alması ve kendine öz güveninin gelmesi emeğinin kazanca dönüşmesi ve kayıt altında çalışır ücretli hale gelmesidir.

Yüzümüz gelişmiş ülkelere dönük olmalı…

Gelişmiş ülkelerde kadın istihdam oranı yani iş hayatında çalışan kadın oranı ne kadar artıyorsa, kadın girişimcilerin oranının da aynı paralel de artığının altını çizen Demirağ, yüzümüzün gelişmiş ülkelere dönük olmalı dedi. Avrupa Birliği uyum sürecinde bir ülke isek uluslararası gerçekleri göz ardı edemeyiz ifadelerini kullanan Demirağ, gelişmiş ülkelerde kadın girişimciler konusunda yasal düzenlemeler yapılıyor bizim ülkemizde ise düzenlemeler yapılıyor gibi görünse de rakamlara baktığınızda hala kadının çalışma oranı, istihdam oranı çok düşüktür. Avrupa ülkeleri bu konuda kendilerine hedefler koyuyor örneğin, 2025 yılı hedefimiz yüzde 70- 80 lere kadın istihdam oranını çekmek diyor ve bu konuda projeler üretiyor. Bizde henüz böyle bir hedefin üstünde bile yürünmüyor dedi.

Çalışan kadının halen çocuk bakma sorunu var…

Çalışan kadınlara en az üç çocuk yapın diyorsanız, o üç çocuğun nasıl geçineceğini, önce kadının nasıl geçineceğini ve çocuklarına nasıl bakacağını ve nasıl bir gelecek hazırlanacağı konusuna da açıklık getirilmesi ve proje üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Demirağ, alt yapı oluşturmanız lazım baktığımızda öyle bir çalışma yok. Halen daha çalışan kadının çocuk bakma sorunu var kreş sorunu var dedi.

Şimdi yeni bir düzenlemeden bahsediliyor yeni doğan çocuğa altın takılacakmış diyerek sözlerine devam eden Demirağ, bu altın o çocuğa ne kadar katkı olacak? Çocuğu doğuran anne bu çocuğun hayatını idame ettirecek parayı kazanamazsa nasıl bakacak? Sorularının yanıtlanması gerektiğine dikkat çekti ve kadınların, kız çocuklarının eğitimlerine ağırlık verilmesi, meslek edinmeleri konusunda desteklenmeleri doğum yapınca altın takmak yerine meslek bileziklerini takmalarının şart olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here