CHP Mersin Milletvekili A. Adayı ve İş Kadını Cavidan Demirağ önemli açıklamalar yaparak, kadının kurtuluş savaşında ön planda yaptığı mücadeleye dikkat çekti. İç dinamizm yapısı ile erkek çoğunlukta olan erkek egemen siyasetin içerinde bir kadının yaşadığı zorlukları anlatan Demirağ, ‘’Mecliste artık Anadolu Kadının sesi yükselmeli.’’ Dedi…

Cavidan Demirağ, siyasette kadının bir yere gelmesinin ne kadar zor olduğunun altını çizerek, ‘’Kadın-erkek fırsat eşitliğinin en az uygulandığı alan maalesef siyaset. Her ne kadar cins kotası uygulaması var olsa da seçilir yerlerde o oranlara her zaman yeterince uyulmadığını görüyoruz. İç dinamizm yapısı ile erkek çoğunlukta olan erkek egemen siyasetin içerinde bir kadının ön plana çıkıp, ‘bende varım’ dese dahi kendi çabası ile bir yerlere gelmesinin zorluğunu yaşayanlardan biriyim. Mecliste artık Anadolu Kadınının sesi yükselmeli.’’ Vurgusunu yaptı.

Uzun yıllardır CHP siyasetinin içerisinde mücadele ettiğini ve önemli görevlerde yapmış biri olduğunu ifade eden Demirağ, ‘’bu dönemde çok daha olumlu bakıyorum artık kadının siyasette var olması gerektiği yüksek sesle liderler tarafından konuşulabiliyor. CHP’sinde de Sn. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, kadınlara bu seçimde önem verileceğinin altını çiziyor. Genel merkezin bu söylemleri kadınların geleceği açısından bir ışık tuttu. Kadınların her zaman önemi söyleniyordu ama cins kotası yönetim kademelerinde uygulanmakla kalıyordu. Şimdi bu seçimlerde umutla bekliyorum. Mersin bir Anadolu şehri ve neden Mersin’de de ön sıralarda bir kadın olmasın. İlk gençlik yıllarından beri siyasetin ve sivil toplum örgütlerinin içinde yer alan bir kadın olarak Mersin’de de bunun uygulanmasını arzu ediyorum.’’ Dedi.

Mersin Bir Anadolu Şehri Ve Artık Anadolu’nun Sesi Bir Kadın Olmadır

Siyasetin içinde güçlük çekerek emek veren kadınlar ancak birbirini anlar kanaatindeyim. O nedenle içimizden bir kadının mecliste olmasını arzu ediyorum. Siyasette yaşadığım zorluklara örnek vermek gerekirse, iki çocuk annesiyim. İki çocuğum arasında on yaş var. Bunun nedeni ise iki çocuğumun arasına partimde yürüttüğüm siyasi çalışmalarımdır. Ancak on yıl sonra yeniden anne olabilmiştim. Ve hatta hamile iken parti meclis üyesi olduğumda hamile olarak uçağa binmek yasaktı ben gizli gizli seyahat ederdim. Bebeğim olduğunda ise Ankara’da akrabalarıma bebeği bırakarak görevime devam ederdim. Çağdaş parti örgütlenmesi çalıştaylarında, kongrelerde bebek bakım odası olsun önerileri sunmuştum. Çünkü Avrupa’daki sosyalist enternasyonele bağlı partilerinde çalışmalarında kadına çocuğuyla siyaset yapabilme imkanı yaratıldığını görmüşümdür. Bizzat örnek alarak kurultaylarda çocuk bakım odaları olsun önerisi sunmuşumdur ve hayal etmişimdir.

Kurtuluş Savaşı Mücadelesi Veren Kadınlar Bizlerin Atalarıdır

Cumhuriyeti kuran partinin, kurtuluş savaşı mücadelesini veren Anadolu kadınları bizlerin atalarımızdır. Kurtuluş savaşında şehit olan bir kadının torunu olarak kadının cumhuriyetin temelinde var olduğunu biliyorum. O nedenle de siyasette ve mecliste nitelikle kadın sayımızın çoğalmasını istiyorum. Bize mecliste dört yıl boyunca oturup oylamalarda el kaldırmaktan başka bir şey yapmayan kadınlar değil, kadın sorunları adına mücadele verip çözüm sunacak nitelikli kadınlar lazım.

İmge Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here